Παρουσίαση των wedo, nxt, av3

Την Παρασκευή 13/12/2019  και ώρα 11.30
στο χώρο του ΕΚΦΕ Αγρινίου (Αμφιθέατρο Γ' Τάξης του 4ου ΓΕΛ Αγρινίου)
στα πλαίσια προετοιμασίας των δύο βαθμίδων για τους διαγωνισμούς του Oργανισμού Eκπαιδευτικής Ρομποτικής (wrohellas.gr)
θα γίνει παρουσίαση των εκδοχών

α) wedo  για την Πρωτοβάθμια (εισηγητής Σ. Τσοβόλας)
β) ΝΧΤ και συνοδευτικό λογισμικό (Γ. Κουμπαρούλης)
γ) AV3 και συνοδευτικό λογισμικό (Λ.Παπαθανασίου)

Ανάλογα με την προσέλευση μπορούν να γίνουν δύο παράλληλες συνεδρίες,  σε γειτονικούς χώρους, μια για κάθε βαθμίδα.
Δεκτοί εκτός από τους προπονητές και όσοι απλά ενδιαφέρονται να ενημερωθούν,
πρέπει φυσικά  όλοι να διευθετήσουν το ωράριό τους.
Τέλος δεν υπάρχει πρόβλεψη κάποιας αποζημίωσης

Σεμινάριο ΣΤΕΜ

Το ΕΚΦΕ σε συνεργασία με το τμήμα Πληροφορικής και ΝΤ της Β/θμιας Εκπ/σης θα πραγματοποιήσει σεμινάριο με θέμα την εκπαιδευτική ρομποτική και την προσέγγιση STEM. Απευθύνεται σε καθηγητές Πληροφορικής και θα πραγματοποιηθεί σε πέντε τρίωρες συναντήσεις στο διάστημα Οκτωβρίου-Νοεμβρίου 2019.

Εισηγητές θα είναι οι Κουμπαρούλης Γεώργιος και Αραπογιάννης Ευάγγελος, καθηγητές πληροφορικής και για μερικά χρόνια τεχνικοί ΠΛΗΝΕΤ στο Αγρίνιο.

Ο χώρος θα είναι το εργαστήριο πληροφορικής του Γυμνασίου Νεάπολης.

Σεμινάριο scratch19

Σε χρονικό διάστημα  οκτώ συναντήσεων (Οκτώβριο και Νοέμβριο 2019) θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο με θέμα  "εκπαιδευτική ρομποτική για Πρωτοβάθμια και προγραμματισμό με scratch" σε συνεργασία με τους Συντονιστές Πρωτοβάθμιας (Μαστρογιάννης και Σακκούλης).

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του ΣΕΚ Αγρινίου.

Εκπαιδευτική ρομποτική - συνέχεια

Σε συνέχεια περυσινής δράσης το ΕΚΦΕ συνεργάζεται με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ και στα πλαίσια της υποστήριξης των σχολείων της περιοχής ευθύνης τους  βελτίωσαν  την πρόταση για δίωρη παρουσίαση της εκπαιδευτικής ρομποτικής.

Η πρόταση περιλαμβάνει:
α) Παρουσίαση διάφορων εκδοχών ρομποτικής όπως arduino, wedo, meet-edison, thymio, NXT

β)  Απλές εφαρμογές καθημερινής ζωής (αυτόματο άνοιγμα θυρών, φωτισμού κλπ)

γ) Ισοροπία οχήματος πάνω σε κύλινδρο ή σε δύο τροχούς

δ) Επίλυση δύο προβλημάτων: επιτυχής έξοδος απο σπηλιά, οδήγηση πάνω σε γραμμή.

Η παρουσίαση της πρότασης σε σχολεία της Β/θμιας θα γίνεται τις Τρίτες και Πέμπτες στο χρονικό διάστημα μεταξύ   Νοεμβρίου 2019 και Πάσχα 2020

Παρακαλούνται τα ενδιαφερόμενα σχολεία   να την εντάξουν εγκαίρως στον προγραμματισμό τους και να κλείσουν ημερομηνία κατόπιν συννενόησης με τον Τεχνικό ΠΛΗΝΕΤ κο Γιώργο Κουμπαρούλη στο 26410-47998