Οι μαθητές παρουσιάζουν

Στο  τελος Μαρτίου μέχρι τα μέσα Απριλίου προγραμματίζουμε τη διοργάνωση   δραστηριότητας με θέμα "Οι μαθητές παρουσιάζουν" σε δύο σχολεία:
 στο Γυμνάσιο Αγ. Κων/νου και
 στο 1ο Γυμνάσιο Αγρινίου
παρόμοια με την περυσινή δραστηριότητα
α) Στο Γυμνάσιο Αγ. Κων/νου το σχολείο οικοδεσπότης θα συνεργαστεί με το Γυμνάσιο Νεάπολης, το Γυμνάσιο Λεπενούς και το Γυμνάσιο Καλυβίων.
β) Το 1ο Γυμνάσιο θα οργανώσει τη δραστηριότητα μόνο του και θα προσκληθούν τα υπόλοιπα Γυμνάσια της πόλης (τρίτη τάξη, όποια επιθυμούν)

Ομάδες μαθητών της Γ' Τάξης θα  προετοιμάσουν και θα παρουσιάσουν πειραματικές δραστηριότητες που θα επιλέξουν είτε απο μια συλλογή που προτείνουμε είτε ελεύθερα σε κάθε περίπτωση κριτήρια είναι η μειωμένη επικινδυνότητα και το κόστος.

Οι συνεννοήσεις θα γίνουν μεταξύ των ΠΕ04 των σχολείων, το ΕΚΦΕ θα συνδράμει είτε με υλικά (ότι μπορέσει) είτε στην προετοιμασία των ομάδων.
Εαν υπάρχει ενδιαφέρον απο άλλο σχολείο να οργανώσει παρόμοια εκδήλωση να μας  ενημερώσει έγκαιρα ώστε να προγραμματίσουμε το χρόνο μας.