Αρχική

2. Τι είναι η εικονική πραγματικότητα;
3. Πως μπορεί να τη βιώσει ο εκπαιδευτικός;
4. Ποιος εκπαιδευτικός και πως επηρεάζεται;

Το ΕΚΦΕ Αγρινίου σε συνεργασία με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Αιτ/νιας διοργανώνουν πρόγραμμα ελεύθερων απογευματινών συναντήσεων για όλες τις ειδικότητες και των δύο βαθμίδων με σκοπό να απαντηθούν τα δύο πρώτα ερωτήματα και να γίνει πραγματικότητα το 3ο δηλαδή να βιωθούν και να διαχωριστούν οι δύο έννοιες.

Όσοι έλθουν θα πρέπει να έχουν το κινητό τους (smartphone) ή το tablet τους φορτισμένο (όσων το κινητό έχει γυροσκόπιο θα βιώσουν και εικονική πραγματικότητα) .

Την Παρασκευή 11 Μαΐου στο χώρο του ΕΚΦΕ, κτίριο πρώην ΕΠΛ, Αγ. Κων/νος, πρωί εντός ωραρίου ή το απόγευμα 5.00-8.00

Την Τρίτη 15 Μαΐου στο 1ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου το απόγευμα 5.00-8.00

Την Πέμπτη 17 Μαΐου στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου το απόγευμα 5.00-8.00

Την Παρασκευή 18 Μαΐου στο Γυμνάσιο Βόνιτσας το απόγευμα 5.00-8.00

Με το καλό να έλθετε.

Οσοι έχετε παιδιά σε Γυμνάσιο ή Λύκειο ζητήστε τους να σας εξηγήσουν, ίσως να μην χρειαστείτε τη δική μας βοήθεια.

Σεμινάριο Scratch

Τον τρέχοντα μήνα (Οκτώβριο του 2017) θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο με θέμα "Εκπαιδευτική Ρομποτική"  στο εργαστήριο πληροφορικής του 3ου ΔΣ Μεσολογγίου, Τρίτες και Πέμπτες απόγευμα 5.00-8.00.

Η δράση είναι μια συνεργασία του ΕΚΦΕ με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ και τους Σχολικούς Συμβούλους Α/θμιας Εκπ/σης. Η εστίαση θα γίνει στον προγραμματισμό ρομποτικών κατασκευών του πακέτου wedo  με scratch.

Το Νοέμβριο  θα γίνει προσπάθεια το σεμινάριο να γίνει στη Βόνιτσα και το Δεκέμβριο στο Αγρίνιο, με ίδιες συνεργασίες.

Προσωπικό

Υπεύθυνος για το διάστημα 2012-15 Σπύρος Ταοβόλας

Συνεργάτες: Ντασιώτης Θεοφάνης, Χημικός

Μπακολίτσας Κων/νος, Βιολόγος